Slimette - Blog

JAK PODKRĘCIĆ METABOLIZM część II

Nawyki żywieniowe swoją drogą, ale sama dieta nie wystarczy, żeby przyśpieszyć metabolizm. Niezbędny jest wysiłek fizyczny. Warto przestrzegać kilku zasad, żeby ćwiczenia przyniosły jak najlepsze rezultaty.

13a

Ile?

Pierwsze ważne pytanie to: ile razy w tygodniu powinno się ćwiczyć. I tu mamy dla Was pierwszą dobrą informację. Nie musimy trenować codziennie, wystarczy 3-4 razy w tygodniu. Oczywiście, jeśli masz możliwość częstszego wysiłku fizycznego – zrób to;)

Jak długo?

Nie krócej niż pół godziny, a najczęściej zalecane minimum to 45 minut. Dlaczego? Otóż krótszy wysiłek podczas ODCHUDZANIA jest prawie bez znaczenia. Wtedy spalimy jedynie cukier z wątroby i mięśni, ale nie tłuszcz, na którym przecież najbardziej nam zależy. Dlatego, aby sięgnąć do pokładów naszego tłuszczu, trzeba ćwiczyć dłużej.

Co?

Tutaj z pomocą przychodzi nam nauka, a dokładnie medycyna sportowa. Ruch jest niezwykle ważny, ale jak się okazuje przy pozbywaniu się nadwagi nie każdy wysiłek fizyczny jest tak samo skuteczny.

Metabolizm przyśpieszymy dzięki ćwiczeniom aerobowym. Trening aerobowy obejmuje następujące ćwiczenia: chodzenie, bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Inne formy aktywności fizycznej zaliczane do tych ćwiczeń to: skakanie na skakance, jazda na rolkach lub łyżwach albo bieg na nartach biegowych oraz wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni, czyli brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów i ćwiczenia na atlasie. Pamiętajmy jednak, że tego typu ćwiczenia podkręcą nasz metabolizm, ale tylko podczas treningu i ewentualnie niedługo po jego skończeniu. Dlatego warto je wzbogacić o trening interwałowy. Najlepiej zastosować krótkie interwałowe treningi i przeplatać wolne tempo ćwiczeń z szybszym. Pomoże to zwiększyć wydatki energetyczne w trakcie trwania wysiłku, jak i po nim. Skutek? Będziemy spalać kalorie nawet PO ZAKOŃCZENIU ćwiczeń!

13b

Nie zapominajmy także o mięśniach. Jeśli rozbudujemy masę mięśniową to nasz organizm będzie spalał mnóstwo dodatkowych kalorii (np. po to, aby odżywić je lub zregenerować po treningu). Większość kwasów tłuszczowych spalanych jest właśnie w tkance mięśniowej. Poza tym, w przypadku treningu siłowego mamy do czynienia z trochę podobnym zjawiskiem jak w przypadku treningu interwałowego, również dochodzi bowiem do długotrwałego podkręcenia metabolizmu, co związane jest z procesami odnowy po wysiłkowej. Czyli znowu: spalamy kalorie, mimo iż już nie ćwiczymy!

Jak?

Badania wykazały, że znacznie szybciej tracimy na wadze, gdy w ćwiczenia wkładamy wysiłek umiarkowany. Umiarkowane tempo najlepiej przyśpiesza krążenie krwi i pobudza poszczególne komórki do bardziej efektywnej pracy. Po treningu nie jest wskazany dodatkowy wysiłek, ponieważ zamiast proporcjonalnego zwiększenia ilości spalanych kalorii – tak naprawdę następuje wtedy jego spowolnienie, ponieważ organizm mobilizuje się do zwiększonej dawki wysiłku.

Sam trening powinien przebiegać regularnie i bez przerw. Udowodniono też, że szybciej chudniemy, jeśli przerwa między ćwiczeniami wynosi około 20 godzin.

Na koniec. Pamiętajmy o tym, że podkręcenie metabolizmu wymaga trochę czasu. Nie oczekujmy efektów już po kilku dniach. Ale jeśli się nie poddamy – będziemy mogli cieszyć gwarantowanymi efektami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge