Slimette - Blog

Zioła dobre na wszystko?

Stawiamy taką tezę i zaraz postaramy się udowodnić to, że naturalne leki – jak często się je określa – naprawdę mogą pomagać na wiele schorzeń, ale też w innych kwestiach związanych chociażby z naszym wyglądem. Zapraszam do bardzo krótkiego przeglądu roślin i ich możliwości.

Na początek parę słów o tym, dlaczego takie naturalne metody są warte naszej uwagi. Przede wszystkim, warto wiedzieć że stosowanie roślin na wszelkie dolegliwości, to bardzo stary proceder. Często słyszy się „Twoja babcia nauczyła mnie tego sposobu, kiedy jeszcze byłam dzieckiem”. Nie daje to jednak pełnego obrazu. Wiele z roślin stosowanych w medycynie naturalnej ma o wiele dłuższy rodowód. Przykładowo rumianek w Średniowieczu stosowany był na małe rany – nie dopuszczał do tego, że wdawało się w nie zakażenie. A jak z medycyną naturalną jest dzisiaj?

Pokrzywa, a alergie

To jedna z bardziej pospolitych roślin w naszym kraju. Rośnie w zasadzie wszędzie, gdzie się jej na to pozwoli. Pokrzywa bywa stosowana na wiele dolegliwości zdrowotnych, ale używa się jej również do poprawy urody. Dowód? Większość suplementów diety przeznaczonych do ratowania włosów i paznokci zawiera najczęściej dwie rośliny: pokrzywę właśnie i skrzyp. Skupmy się jednak na alergii. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się herbata z pokrzywy. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Zalewamy świeże (to bardzo ważne) liście tej rośliny wrzątkiem. Czekamy kilka minut, aż się dobrze zaparzą i pijemy. Taka herbata pomaga między innymi na problemy ze śledzioną, wątrobą i zupełnie z innej beczki na katar sienny. W tym ostatnim przypadku należy pić taką herbatę przez dłuższy czas.

Rumianek, a stres

To roślina o dość specyficznych białych kwiatach. Rośnie w wielu miejscach naszego kraju ale nie tylko. Rumianek można również spotkać na dalekim Uralu i w jeszcze dalszej Australii. To roślina jest również uprawiana, a nie tylko rośnie „sama sobie”. Jej przeznaczenie, to leczenie różnego rodzaju problemów zdrowotnych, chociażby jako środek przeciwzakaźny i przeciwskurczowy w przypadku układu pokarmowego. Jeśli chodzi o stres, to działanie rumianku w tym aspekcie sprawdzano nawet klinicznie. W czasie badań okazało się, że ta roślina sprawdza się doskonale właśnie na problemy z nerwami.

Waleriana,a bezsenność

Tu od razu trzeba wyjaśnić pewną nieścisłość. Waleriana to w zasadzie nazwa preparatów, a nie roślina. Natomiast są one przygotowywane z korzenia kozłka lekarskiego. Kiedyś stosowano w zasadzie tylko i wyłącznie nalewkę z tej rośliny. Od niedawna dostępne są również preparaty w postaci tabletek i kapsułek. Pewną ciekawostką może być to, że sama roślina ma dość nieprzyjemny zapach, szczególnie kiedy jakaś jej część zostanie uszkodzona. Waleriana sprawdza się jako naturalny lek na bezsenność. Dzięki niej szybciej przychodzi sen głęboki (określany jako NREM, albo SEM)

Mięta pieprzowa, a ból brzucha

Ta roślina również jest często spotykana w naszym kraju. Sporo mięty pieprzowej (określanej też jako „lekarska”) się  uprawia. Jest ona stosowana jako odświeżacz do jamy ustnej ze względu na swój specyficzny smak. Jednak największy nacisk kładziony jest na jej lecznicze działanie w kwestii trawienia. Mięta pieprzowa powoduje między innymi zwiększenie ilości wydzielanej żółci i soków trawiennych. To pomaga w trawieniu, a przy okazji właśnie na ból brzucha, który jest spowodowany chociażby przez zbyt ciężkie jedzenie. Mięta pieprzowa to jedna z bardziej popularnych roślin trzymanych w domowych apteczkach.

To tylko przykłady tego jak rośliny mogą nam pomagać. Takie naturalne wykorzystanie ich zdolności mają jeszcze jedną zaletę – brak skutków ubocznych. Rośliny bywają zbierane w jednym miejscu, tak aby wzajemnie wzmocniły swoje działanie. Preparat Slimette na przykład to między innymi Papryka Cayenne, zielona herbata i Guranna – wszystko po to, aby wspomagać proces odchudzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge