Slimette - Blog

Ferie zimowe na nartach – jak przygotować mięśnie, aby nie doznać kontuzji

Ferie zimowe na stoku to dla wielu osób spełnienie marzeń, relaks, który pozwoli dotrwać w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej do urlopu latem. Jednak jak do wszystkiego, również do niego należy się odpowiednio przygotować. Zarówno pod względem dobieranego zimowego sprzętu, jak również przygotowania ciała do bardziej intensywnego treningu….Poniżej zamieszczamy krótki przewodnik.

Bezpieczeństwo na stoku

Wybierając się na stok, warto pamiętać o jednym: by zadbać o wygodę i bezpieczeństwo. Niezależnie czy wybierzemy narty biegowe, zjazdowe czy snowboard, najważniejsze, żebyśmy dobrali je do swojego wzrostu. Dobór odpowiedniej klasy sprzętu dostosowanego do warunków konkretnej osoby pozwala maksymalnie zminimalizować ryzyko kontuzji.

Odzież nie powinna krępować ruchów. Powinna chronić przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do odzieży standardowego wyposażenia kasku oraz ochraniaczy na stawy.

Trening przygotowawczy

Zanim wybierzesz się na stok, warto odpowiednio się do tego przygotować. Podstawa to zadbanie o odpowiednią kondycję fizyczną. Minimalny plan powinien obejmować miesiąc. Podczas treningów należy szczególnie zadbać o wzmocnienie i przygotowanie stawów kolanowych i skokowych oraz mięśni kończyn dolnych. Ważne będzie także rozgrzanie i przygotowanie na wysiłek nadgarstków i barków.
Ćwiczenia można planować w domu, jak również na siłowni czy w sali fitness. Można również raz w tygodniu wybierać się na basen, na którym będzie można skutecznie zrelaksować, rozluźnić mięśnie, a jednocześnie je wzmocnić. Podstawa to systematyczny trening, który rozpoczniemy wystarczająco szybko. Przygotowane ciało będzie dużo mniej narażone na kontuzję.

Wytrzymałość

Jazda na nartach ma to do siebie, że odbywa się sezonowo. To dlatego wielu z nas nie może się jej doczekać. Z drugiej strony kryje się w tym zagrożenie nieodpowiedniego przygotowania do  wysiłku fizycznego, który przecież najczęściej planowany jest na cały dzień i to na tygodnie, a nie tylko na kilka godzin. To wymaga od nas wytrzymałości.

Wytrzymałość przepracujesz, ćwicząc co najmniej 3-5 razy w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem będą biegi. Inne dobre rozwiązanie to steper, jazda na rowerze i aerobik. Każdy z treningów powinien trwać minimum 20 minut, a optymalnie 40 minut do godziny.

Wzmocnienie mięśni

Ponadto w celu wzmocnienia mięśni najczęściej wykorzystywanych na stokach, konieczne staje się wykonywanie ćwiczeń. Mięśnie ud wytrenujemy podczas przysiadów i wymachów nogami. Ścięgna pod kolanami i pośladki podziękują nam podczas ćwiczeniom na piłce. Przydadzą się również wymachy nóg do boku, podnoszenie ich do góry, co pozwoli nam wzmocnić zewnętrzne i wewnętrzne obszary ud. Proste ćwiczenia: stanie na palcach wyćwiczą łydki, a wymachy ramion i ćwiczenia z hantlami przygotują barki i plecy.

Obserwuj ciało

Gdy już jesteśmy na stoku, nie ma co szarżować. Większość urazów powstaje, kiedy przeceniamy swoje możliwości oraz wykonujemy gwałtowne ruchy. Jeśli pojawi się jakaś choćby drobna kontuzja, nie warto jej bagatelizować.

Przykładowo stłuczenie objawiające się bólem, krwiakiem podskórnym oraz zasinieniem najlepiej koić, sięgając po okład z lodu. Przykładając okład do bolącego miejsca na około 20 minut, co cztery godziny, możemy skutecznie przyspieszyć proces wracania do pełnej sprawności.  Dobrze mieć ze sobą specjalny hydrożelowy kompres, który można szybko przyłożyć do bolącego miejsca, zmniejszając opuchliznę oraz kojąc ból.

Udanego wyjazdu! A jeśli Twoją motywacją jest dodatkowo schudnięcie, koniecznie zabierz ze sobą Slimette.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge