Slimette - Blog

A Ty czego słuchasz w czasie biegania?

Towarzyszy nam od wieków. Usypia nasze pociechy, ale i wzbudzała tłumy w czasie wielkich wojennych batalii. Muzyka – bo o niej mowa – może też być częścią codziennego joggingu. Tylko w jaki sposób ją dobrać?

Jednak zaczniemy od czegoś innego, pewnego ostrzeżenia. Otóż, teoretycznie z muzyką podczas biegania trzeba uważać. Jeśli na przykład nasz jogging odbywa się w okolicach ruchliwych ulic, to słuchawki – szczególnie te, które nie przepuszczają dźwięków z zewnątrz – mogą stać się przyczynkiem do tragedii. Ustalmy jednak, że taka sytuacja to rzadkość i bardziej rozpatrujemy ją w kategorii „pamiętajmy na wszelki wypadek”, a teraz skupmy się na muzyce.

Top 10 utworów do joggingu

No właśnie, próżno poszukiwać jakiś konkretnych playlist na bieganie. To wynika z  bardzo prostego powodu, że każdy ma swój gust. Istnieją jednak pewne zestawiania w których zawarto utwory najlepiej sprawdzające się podczas biegu. Przykładem może być swoistego rodzaju Top10 sprzed 4 lat, stworzony przez Brytyjczyków, gdzie pierwsze miejsce zajął utwór „Don’t Stop Me Now” grupy Queen. W tym zestawieniu znalazły się też między innymi: motyw przewodni z filmu Rocky (każdy go na pewno kojarzy), czy też „Right Here Right Now” Fatboy Slim

Mogą być te kawałki pewnego rodzaju wyznacznikiem, ale pamiętajmy, że to jednak nasz wybór jest najważniejszy. Natomiast bez wątpienia charakteryzują się one dobrym tempem i pewnego rodzaju energią, która z nich wypływa. To podstawa w czasie biegu, szczególnie w momencie kiedy już jesteśmy po rozgrzewce i przed nami kilka kilometrów, które musimy pokonać.

Moja playlista

Każdy ma swoje ulubione gatunki muzyczne, a także pojedyncze utwory. I to właśnie je powinniśmy wybierać do biegania. Pamiętajcie o jednym. Kawałki nie powinny być po pierwsze zbyt długie, ani wolne. Musi z nich buchać moc, żywioł, coś co pchnie nas do wzmożonego wysiłku. W czasie biegania najważniejszy dla mnie jest gitarowy riff, który zapada w pamięć, a także pewien stały rytm, któremu mogę się poddać. Dlatego moja playlista jest rockowa. Nie chcę zanudzać wszystkimi utworami, skupię się na tych dla mnie najważniejszych. Zaczynam zawsze od utworu „Paradise City” Guns’n’Roses. Doskonale sprawdza się jako kawałek, którym rozpoczynamy bieg. Ma on jeszcze jedną zaletę. Daje energetycznego kopa o którego podczas obecnej pory roku z brak słońca trudno. Następnie „Long Live Rock & Roll”. Ten utwór to przede wszystkim radość i moc, która z niego płynie.

Lubię również utwory proste, które przy okazji wiążą się niejako z wolnością (w kwestii lirycznej), a ta przecież jest charakterystyczna dla biegania, nieprawdaż? I właśnie dlatego „Born to Be Wild” gości na mojej playliście. Mam też utwory, które pobudzają mnie w sytuacji gdy zmęczenie daje znać o sobie. Mam tutaj na myśli, może trochę mniej kojarzony przez większość Running Wild i ich „Sailling Fire”, oraz w końcu coś „naszego” – Human i nomen omen „Polski”. Czym kończę? Pewną grą słów, a jednocześnie muzycznym żartem. Biegam wcześnie rano, żeby nie powiedzieć bladym światem. Gdy kończę miasto budzi się do życia, dlatego też swój jogging zamykam piosenką Grupy pod Budą „Na całość”.

To oczywiście mój wybór. Każdy z Was wybierze pewnie całkiem inne utwory. Z ciekawostek dodam, że istnieje pewna aplikacja na telefon o nazwie jog, która pozwala wybrać utwory ze względu… na długość i czas. Podajesz w ile przebiegasz kilometr i dostajesz pełną listę na całą długość biegania.

A o tym, że ruch jest konieczny, przekonywać chyba nikogo nie muszę. Jest ono równie istotny jak odpowiednio skomponowana dieta. Możemy również wspomagać się suplementami diety przyśpieszającym odchudzaniu, typu Slimette.

Wracając jeszcze na chwilę muzyki. Nieważne tak naprawdę, czy lubicie dance, rock, czy też wietnamską muzykę tradycyjną. Istotne jest to, aby to czego słuchacie w czasie joggingu sprawiało Wam przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge