Slimette - Blog

Czy wegetarianizm jet zdrowy?

To pytanie, które bardzo często się pojawia, szczególnie w rozmowach rodziców z dziećmi, które właśnie postanowili przejść na wegetarianizm. Często rodzicom brakuje argumentów przeciw takiej decyzji, ale z drugiej strony, czy jest ona faktycznie tak niedobra?

W naszym kraju wciąż panuje raczej dieta mięsna. Tak zostaliśmy wychowani i taka jest nasza tradycja, można by powiedzieć. Mięso było podstawą menu szlachty, ale i biedniejsze warstwy społeczne starały się w miarę możliwości włączyć je do jadłospisu. Ma ono przecież swoje zalety.

Dlaczego jemy mięso?

Zacznijmy od tego, że młody organizm potrzebuje cynku. Mięso – jedzone dwa razy tygodniowo – zapewnia wystarczającą ilość tego pierwiastka. Żelazo – kolejny istotny składnik. Jeśli zaczyna nam go brakować, to pojawiają się problemy z anemią. Mięso w końcu to białko, które jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oprócz tego zawiera w sobie witaminę B, która „pomaga” przy tworzeniu się komórek. Jedzenie mięsa zwiększa też odporność organizmu i naszą ogólną kondycję. Ma też ono swoje wady i o tym trzeba pamiętać. Chociażby o tym, że mięso zwiększa szansę na osteoporozę.

Czy wegetarianizm jest zdrowy

Ludzie, którzy nie jedzą mięsa twierdzą że ich sposób odżywiania jest zdrowy. Nie do końca jest to prawda, bo jeśli na przykład nie rezygnują jednocześnie ze słodyczy, alkoholu, czy nikotyny to i tak w zasadzie organizm „trują”. Głównym zarzutem wobec tych osób, które nie jedzą mięsa, jest to iż nie dostarczają do organizmu odpowiednich ilości żelaza i białka. I jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy. Co prawda, wielu wegetarian wie jak sobie z tym radzić, ale istnieje równie duża grupa osób, które decydując się na niejedzenia mięsa, niczym jego składników nie zastępuje. Problemem dla wegetarian jest brak witaminy B12, którego najlepszym źródłem jest mięso. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostarczać ją poprzez suplementy diety, ale to jak wiadomo jest połowicznym rozwiązaniem.

Wegetarianizm, a odchudzanie

Ciekawe wyniki przynoszą badania z 2009 roku, przeprowadzane przez zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzono pewne porównanie masy ciała (tak zwany BMI) osób jedzących mięso i wegetarian. Okazało się, że ci drudzy częściej są szczupli. Problem jednak polega na tym, że mają oni napady obżerania się. A to niestety może grozić niestrawnością, czy bólem brzucha. Nie jest też to oczywiście zdrowe. Niektórzy właśnie wegetarianizm wybierają jako drogę do odchudzania. Jak widać nie do końca jest to dobry pomysł.

Nic przecież nie stoi na przeszkodzie aby jeść mięso i chudnąć. Wszystko zależy od tego jak ułożymy swój jadłospis. Zamiast tłustego mięsa, zdecydujmy się na chude. Oprócz jedzenia spokojnie można postarać się o nieco więcej aktywności fizycznej, a także jakiś preparat wspomagający kontrolę wagi ciała. Slimette to jeden z takich produktów, który spokojnie można do procesu odchudzania włączyć.

Wracając do meritum. Czy wegetarianizm jest zły? Czy jedzenie mięsa tak naprawdę jest szkodliwe? I w jednym i w drugim przypadku wszystko zależy od nas. Czy podejdziemy do tego z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge