Slimette - Blog

Papryczka Cayenne i jej cud-miód właściwości

To niepozorne warzywo ma w sobie ogromną moc. Do pewnego momentu kompletnie nieznana w naszej części Europy, ale dzięki przełomowym badaniom przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców, papryka Cayenne ma stać się najgorętszym dodatkiem do potraw.

Papryka Cayenne to bardzo typowy przykład kariery rośliny egzotycznej z naszego – europejskiego – punktu widzenia. Znana od setek lat, ale raczej w rejonach, w których jest uprawiana. Tam też, oprócz zastosowań kuchennych, używa się takich roślin w medycynie naturalnej. W pewnym momencie trafia ona do większej liczby ludzi (zamieszkujących Europę, czy też Amerykę Północną) i nagle staje się niezmiernie popularna.

Papryka, czy pieprz?

To, być może nie jest aż tak istotne pytanie, ale lepiej chyba wiedzieć, że pieprz kajeński to to samo, co papryka Cayenne. Przyprawa ta charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest ostra, ma – można by powiedzieć – bardzo mocny smak. Roślina ta uprawiana była na początku w Ameryce Południowej oraz w Indiach. Tam też uważano ją za cudowny lek na wiele dolegliwości. Nazwa tej papryki pochodzi od stolicy Gujany Francuskiej. A wspomniana nazwa „pieprz” wynika z tego, że od zawsze kojarzona była ta papryka z mocną i silną przyprawą. To kiedyś były synonimy nazwy pieprz. Warto pamiętać, aby nie przesadzać specjalnie z ilością papryki Cayenne w potrawach, bo może nam ona podrażnić żołądek

Jak działa papryka Cayenne?

Ciężko byłoby w jednym miejscu zmieścić wszystkie jej możliwości, skupmy się więc na tych najważniejszych. Jak już zostało wspomniane, roślina ta była wykorzystywana w medycynie naturalnej od wieków. Chociażby w leczeniu, chyba najbardziej typowej choroby, czyli przeziębienia. Papryka Cayenne pozwala oczyścić górne drogi oddechowe. To przy „zapchanym nosie” ogromna ulga dla chorego. Całkowicie z innej medycznej półki – roślina ta zawiera w sobie składnik o nazwie saponina – potrafi ona hamować działanie komórek grzybiczych.

Dzięki temu, że reguluje ona także ciśnienie krwi – zarówno w tętnicach, jak i żyłach, pomaga przeciwdziałać żylakom, ale i wspomaga walkę z migrenami. Kończąc tę wyliczankę nie można zapomnieć o tym, że papryka Cayenne jest stosowano jako środek zapobiegawczy przy chorobach dziąseł.

Odchudzanie z papryką

Jednak to właśnie wspomaganie utraty kilogramów jest najważniejszym odkryciem związanym z tą rośliną. Okazuje się, że jeden ze związków, który się w niej znajduje (kapsaicyna) pozwala po pierwsze zmniejszyć uczucie głodu, który to często towarzyszy nam przy odchudzaniu, a po drugie jest też w stanie poprawić trawienie, a co za tym idzie – przyspieszyć spalanie kalorii. I to właśnie z tego powodu, kwestią czasu był wzrost popularności preparatów zawierających paprykę Cayenne (chociażby Slimette). Ważne, aby wybrać taki, który jest bezpieczny, no i oczywiście skuteczny.

Już tak na zakończenie warto zaznaczyć, że ta sama kapsaicyna, która wspomaga odchudzanie ma jeszcze jedno zastosowanie. Okazuje się, że potrafi blokować receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Dlatego papryka Cayenne może być stosowano jako środek przeciwbólowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge