Slimette - Blog

Zumba – baw się i Ty!

Zumba to wszystko, co najlepsze w tańcu latynoamerykańskim i w aktywności typu fitness. Połączenie zdobywające rzesze entuzjastów oraz osób przekonujących się do tej formy spędzania czasu jako nieskrępowanego sportu dla każdego. Sekret ogromnej popularności? Zumba daje pozytywny zastrzyk energii, zapewnia wiele uśmiechu i pozwala w bardzo atrakcyjni sposób spędzić godzinę lub dwie. Zawsze wtedy, kiedy masz ochotę.

Historia Zumby, czyli kilka słów o twórcy

Zumba to forma aktywności, która jak wiele bardzo ciekawych idei, powstała przypadkowo. Jej twórcą jest Alberto „Beto” Perez, trener fitness już od najmłodszych lat wyczulony na rytm oraz możliwości poruszania się wśród dźwięków muzyki. Jego zdolności były podstawą do tworzenia licznych choreografii: najpierw garażowych, a potem w wersji studyjnej dla lokalnych artystów.

Perez jako trener fitness oraz osobisty trener stworzył zumbę całkowicie przypadkowo, bez zamiaru proponowania czegoś nowego. Przyczyna kreatywności była prozaiczna: Perez zapomniał na jedne z zajęć płyt, które stanowiły podkład do ćwiczeń. Nie mając innego wyjścia, postanowił podczas spotkania z innymi osobami trenującymi sięgnąć po muzykę latynoamerykańską, którą osobiście bardzo lubi i wozi w postaci wielu utworów na krążkach w samochodzie. Improwizując w trakcie zajęć, całkiem nieoczekiwanie spotkał się z entuzjazmem uczestników zajęć, którzy przy kolejnym spotkaniu zażyczyli sobie tego, co stało się dziełem przypadku: zabawy i sportu zarazem.

Aktywność ruchowa, która od teraz była nazywana zumbą, rozprzestrzeniła się w Ameryce Łacińskiej w błyskawicznym tempie, docierając wszędzie tam, gdzie wcześniej trenowało się klasyczny fitness. Czemu zawdzięcza swoją nazwę? Zumba to nazwa gruzińskiego kamienia  filozoficznego, a luźne tłumaczenie terminu „wystarczy chcieć” oddaje pod niemal każdym względem charakter tej formy spędzania czasu.

Od momentu wybrania nazwy do rozpropagowania zumby musiało minąć trochę czasu. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w 2001 roku, kiedy Pereza prowadzącego zajęcia zobaczył Alberto Parlmana i Alberto Aghiona, którzy następnie zdecydowali się otworzyć firmę i zarazem stworzyć markę Zumba Fitness LLC.

Firma funkcjonuje aż po dzień dzisiejszy, a na swojej oficjalnej stronie internetowej udostępnia osobom na całym świecie na bieżąco aktualizowaną listę centrum fitness, w których można uprawiać zumbę, wraz z namiarami telefonicznymi, a nawet godzinami zajęć i nazwiskami osób je prowadzącymi. Tak bogaty zbiór informacji robi wrażenie. Tym bardziej, że dzięki temu bez trudu odnajdziemy interesujące nas miejsce wraz z konkretną propozycją. Nawet jeśli mieszkamy w małej miejscowości, program zaproponuje nam zumbę oferowaną najbliżej nas.

Zumba… i lubisz to

Zumba to aktywność, która bezsprzecznie szybko zdobywa popularność. Wiele osób, które próbują swoich sił, szybko akceptują tę formę rozrywki w pełni, polecając ją swoim znajomym. Nic dziwnego. Pozwala ona bowiem osiągnąć całkiem sporo korzyści:

 • Poprawa nastroju,
 • Dobry sposób na redukcję stresu,
 • Szybka i odbywająca się w miłej atmosferze redukcja tłuszczu,
 • Możliwość zmniejszenia cellulitu,
 • Lepsza kondycja fizyczna,
 • Poprawa wydajności układu krążenia,
 • Lepsza postawa ciała i równowaga,
 • Aktywność zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet,
 • Rozrywka niewymagająca szczególnego przygotowania,
 • Stosunkowo niska cena (nie ma konieczności kupowania dodatkowych sprzętów i urządzeń sportowych)
 • Możliwość poznania nowych osób i spędzenia w oryginalny sposób czasu ze znajomymi.
 • Zumba jest całkowicie INNA, oryginalna oraz ciekawa dla każdego, kto zdecyduje się spróbować.

Zumba dająca wiele radości i po prostu pozytywnej energii typowo „imprezowej” to aktywność fizyczna, z której się korzysta, bo się chce, a nie dlatego, że tak trzeba. I w tym tkwi jej fenomen.

Dla każdego coś dobrego

Większość osób po skorzystaniu z zajęć zumby ma konkretne wrażenia. Mało kto pozostaje na nie obojętny. Uczuciem dominującym jest zachwyt i całkowite oddanie pierwszeństwa tej formie spędzania czasu. Także dlatego, że trening w rytm zumby bardzo często podobny jest do imprezy, a nie katorżniczych ćwiczeń w celu poprawy sylwetki. Kroki są na tyle proste, że nie pogubimy się w nich, a nawet jeśli się nam to zdarzy, to w ich miejscu wystarczy spontaniczna zabawa, która przyjdzie nam w naturalny sposób. Ćwiczenia przy tym są tak pomyślane, że dołączając do grupy treningowej, wystarczy kilka spotkań, by nabyć sprawności w podstawowych krokach, które wraz z upływem czasu są modyfikowane i rozszerzane. Zawsze jednak uczestnicząc w zumbie, zdobywa się podstawowe umiejętności, uczy się kroków, które stanowią podstawę do dalszych ćwiczeń. By złapać rytm zumby potrzeba naprawdę tylko kilka chwil…

Niewątpliwą wyższością zumby nad innymi formami aktywności fitness jest fakt, że jest ona oparta na podstawach fizjologii i kładzie nacisk na uniwersalny i wszechstronny rozwój sprawności fizycznej. Widać to oczywiście w formach proponowanych w trakcie uprawiania zumby: elementach aerobicu, ćwiczeniach siłowych, treningu interwałowego, ćwiczeń gibkości oraz ćwiczeniach holistycznych, czyli jogi, tai chi. Połączenie tak wielu form aktywności sprawia, że w konsekwencji powstaje metoda na budowanie sylwetki i aktywności w wszechstronny sposób, bez pomijania ważnych aspektów dbania o samopoczucie, wygląd i zdrowie.

Oczywiście podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń z trenowania zumby powinny zrezygnować przewlekle chorzy, a na pewno przed udaniem się na zajęcia, warto, by skonsultowali swoją decyzję ze specjalistą: lekarzem. Z zumby mogą jednak korzystać osoby w różnym wieku, bez względu na typ sylwetki, tuszę oraz sprawność fizyczną. Twórca zumby zmodyfikował w taki sposób kroki popularnych tańców –  merengue, samba, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, cha-cha, taniec brzucha, rumba, twist – że naprawdę każdy, kto tylko chce, może włączyć się do zabawy.

Warto również się nastawić na to, że ćwiczenia pod wspólnym terminem zumba mogą przynieść zadowalające efekty i naprawdę godne uwagi korzyści jedynie po długotrwałych treningach i za sprawą systematyczności, która załatwia niemal wszystkie problemy z wagą. W połączeniu ze Slimette, zumba oraz droga do szczupłej sylwetki może być jeszcze krótsza i mniej skomplikowana. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge