Slimette - Blog

Jak działa Guarana?

To bardzo niepozorna roślina, która zawiera w swoim składzie związki mające – jak się okazuje – bardzo istotny wpływ na nasz organizm. Od funkcji pobudzającej, aż do wspomagania odchudzania. Wciąż jednak – dla nas, mieszkańców Europy – jest to roślina egzotyczna i nie do końca poznana.

Guarana zyskała sobie sławę dzięki temu, że zawiera nawet trzy razy więcej kofeiny niż kawa. Na obecny stan wiedzy, jest również w procesie „pobudzania nas do życia” bardziej bezpieczna. Jak jednak zostało wspomniane we wstępie, wciąż jest to roślina tajemnicza, spróbujmy więc nieco rozwiać ten nimb tajemniczości.

Skąd pochodzi Guarana?

Jej prawidłowa nazwa to Paulinia Guarana, ale możecie się spotkać z określeniem osmęta, albo cierniopląt. Występuje głównie w dorzeczu Amazonki. Roślina ta może dochodzić nawet do 10 metrów, a sam owoc przypomina wielkością orzecha laskowego. Barwę może mieć różną, ale oscylującą między pomarańczem, a czerwienią. Owoce te mają dość specyficzny wygląd, z którym to związana jest legenda. Według niej pierwsze owoce guarany wyrosły z oczu młodego Indiania z plemenia Satere. Miał on mieć niezwykłą moc uzdrawiania. Dokładnie tak, jak owoce guarany.

Guarana – pobudzanie i ochrona

W zasadzie sposób działania tego owoca można ograniczyć do paru funkcji. Najbardziej znaną jest oczywiście zastosowanie pobudzające. Zawiera ona sporo kofeiny i dzięki temu jest doskonałym sposobem na pobudzenie organizmu, kiedy potrzebujemy dodatkowej energii, chociażby w czasie wyczerpującej pracy. To właśnie z tego powodu, guarana jest obecnie głównym składnikiem napojów energetyzujących.

Pobudzanie to jedno, ale owoc ten ma jeszcze inne właściwości. Tutaj warto wspomnieć o tym, że guarana jest niezmiernie bogata w substancje o działaniu antyoksydacyjnym. Jakiego to rodzaju dla nas informacja? Bardzo dobra. Guarana dzięki temu potrafi zwalczać tak zwane wolne rodniki, a te odpowiedzialne są przede wszystkim za starzenie się naszego organizmu. Nie chodzi tutaj tylko o skórę, ale również organy wewnętrzne. Guarana może więc być stosowana jako swoistego rodzaju lek odmładzający. Działanie antyoksydacyjne jest też wykorzystywane w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Leczenie i odchudzanie

To dość różne kwestie, ale bardzo dobrze pokazujące szeroki wahlarz możliwości gurany. Zacznijmy od odchudzania. Guarana wykorzystana została chociażby w preparacie Slimette. Wspomaga ona odchudzanie w dwójnasób. Po pierwsze, dodaje energii, która jest potrzebna w związku ze zmniejszoną liczbą kalorii. Po drugie, ogranicza łaknienie, a jednocześnie przyspiesza spalanie tłuszczu. Pamiętać, należy jednak o tym, że guarana jest elementem wzbogacającym proces odchudzania.

Co do możliwości leczniczych tego owoca, to na pierwszym miejscu trzeba wymienić leki przeciw migrenie. Guarana jest bardzo istotnym ich składnikiem. Jest również stosowana jako składnik preparatów dla osób mających problemy z obniżonym ciśnieniem. Owoc ten sprawdza się też przy biegunce.

Jak więc widać powyżej, roślina ta ma naprawdę ogromne zastosowanie. Mimo że jest to jednak owoc egzotyczny, to ze zdobyciem go w naszym kraju nie ma problemu, gdyż istnieją odpowiednie preparaty z guaraną w skłądzie, można ją także dostać na przykład w postaci sproszkowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge