Slimette - Blog

Cukier jednak dopuszczalny w diecie?

To jeden z tych składników, który przez twórców rozmaitych diet jest pomijany. Nierzadko pojawia się w ich kontekście określenie „zabójca smukłej sylwetki.” Jak się jednak okazuje nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością.

Takich koncepcji związanych z wpływem poszczególnych produktów żywnościowych na odchudzanie było mnóstwo. Dzięki badaniom nad kwestiami związanymi z jedzeniem, część z nich została zanegowana, a inne uzyskały dodatkowe potwierdzone. Niektóre – popularne składniki diet – zostały w ten sposób zrzucone w niebyt, a inne – oczyszczone z zarzutów. Jak będzie z cukrem? Czas pokaże.

Jak to z tym cukrem jest?

Z czym Wam się kojarzy ten produkt spożywczy? Przede wszystkim ze słodkim smakiem. Z bardziej chemicznego punktu widzenia, jest to po prostu węglowodan. Mówiąc jeszcze prościej – związki chemiczne odpowiedzialne za energię. Część z węglowdanów jest przyswajalna dla naszego organizmu, a inne nie (przykładowo błonnik). Z cukrem – tym którym słodzimy herbatę, czy też inne potrawy, ale także tym w formie dodatku do produtków kupowanych w sklepie jest tak, że do tej pory sądzono iż tuczy. Dlatego też przestrzegano przed zbyt dużą jego ilością w codziennym menu. Niektóre produkty, które go zawierały (chociażby ciastka) były wręcz zakazane.

Cukier jednak dopuszczalny w diecie?

Badania zostały przeprowadzone przez amerykańskich naukowców i w związku z tym cukier w postaci jakiej znamy go my – Europejczycy był tylko dodatkiem do eksperymentu. Skupił się on na wysokofruktozowym syropie klonowym, czyli czymś z czego Ameryka uczyniła niemal swój żywnościowy symbol narodowy. Dotychczas mówiło się, że syrop klonowy – zaraz po tłuszczach trans – jest najczęstszym powodem otyłości. Naukowcy przekonują, że on, jak i cukier w ogóle, może być dopuszczony w diecie. Wszystko zależy jednak od tego, jaka jest jest kaloryczność. Wyniki na ten temat zostały opublikowane na początku sierpnia bieżącego roku.

Badaniu zostało poddanych 247 osób z nadwagą. Wiek 25 do 26 lat. Zastosowano w ich przypadku przez 12 tygodni tak zwaną dietę niskokaloryczną z pewną dawką cukru, oraz syropu klonowego. Po tym czasie naukowcy nie stwierdzili, aby te dwa produkty żywnościowe miały wpływ na wagę. Zarówno w kwestii jej przyrostu, jak i utraty. Wnioski nasuwają się same.

Idealna metoda na odchudzanie

Pierwszy z nich to – nie taki cukier straszny, jak go malują. Oczywiście dobrze będzie, jeśli w najbliższym czasie te badania zostaną potwierdzone przez innych naukowców. Po drugie pozwala postawić pytanie, czy jest jakiś skuteczny składnik odżywczy, który pozwala schudnąć. I czy te produkty, które są uznawane za przyczynę otyłości, faktycznie tuczą. Na pierwsze z pytań będzie dużo łatwiej odpowiedzieć.

W zasadzie, aby schudnąć potrzebne jest połączenie odpowiedniej diety (a więc wielu składników tak naprawdę) i aktywności fizycznej. Można wzmocnić efekt, stosując preparat przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej (np. Slimette). Ważne by ten ostatni dodatek stosować z głową i rozwagą.

Na drugie pytanie, a więc czy produkty uznane za tuczące faktycznie mają aż tak negatywny wpływ na nasze zdrowie, niech lepiej odpowie nauka. Już niedługo pewnie, kolejne badania na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge