Slimette - Blog

Liczysz kalorie? No to przestań!

Gdy liczysz kalorie, myślisz o swojej sylwetce. Początkowo może i nawet schudniesz, jednak na dłuższą metę to nieskuteczna metoda. Dlaczego? To proste: spowalnia metabolizm i rozleniwia organizm.

Metabolizm – Twój sprzymierzeniec lub wróg

W procesie utraty zbędnych kilogramów bardzo ważny jest metabolizm. Ten może być Twoim sprzymierzeńcem, przymykając oko na wiele kulinarnych grzeszków lub wręcz przeciwnie: może skutecznie utrudniać Ci schudnięcie. Właśnie dlatego jedne osoby mogą zjeść dużo więcej i ciągle wyglądać szczupło, a inne muszą się kontrolować na każdym kroku. Dlaczego tak się dzieje i od czego właściwie zależy nasze tempo spalania kalorii?

Jesz więcej czy mniej?

Paradoksalnie, jeśli jemy więcej, o tych samych porach i nie stosujemy głodówek, nasz metabolizm jest szybszy niż wtedy, kiedy głodzimy się i dostarczamy wraz z posiłkiem niewielkiej ilości składników odżywczych. Każda głodówka i każda dieta zmniejsza nasze szanse przy odchudzaniu następnym razem, dlatego tak wiele osób nie jest w stanie schudnąć i utrzymać wagi na dłużej i na ślepo stosuje coraz nowsze diety…

W praktyce redukcja kalorii spowalnia metabolizm. Organizm dostosowując się do naszej diety, spala kalorie wolniej. Kiedyś uważano, że wystarczy zjadać o 500 kalorii mniej, by systematycznie w każdym tygodniu chudnąć pół kilograma. To oczywiście nieprawda.

Samo ograniczenie jedzenia nie da nam zadowalających efektów, jeśli nie będzie połączone ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nie znosimy ćwiczeń na siłowni, nie musimy przerzucać sztangi i pocić się na stacjonarnym rowerku, wystarczy dodatkowy ruch przez kilkadziesiąt minut dziennie, nawet o niskim natężeniu, by uzyskać stały efekt gubienia kalorii.

Co jeszcze wpływa na przemianę materii?

Oprócz naszego codziennego menu oraz ilości czasu spędzanego na aktywności fizycznej, istnieją też inne czynniki, które mają wpływ na tempo przemiany materii.

 • Płeć – mężczyźni generalnie mają trochę szybsze tempo przemiany materii, dlatego mogą zjeść więcej niż kobieta bez szkody dla swojej sylwetki. Dlaczego? Wszystko ze względu na naturalną budowę ciała kobiety, która ma statystycznie więcej tłuszczyku niż mężczyzna.
 • Wiek – najszybsze tempo przemiany materii mają noworodki, małe dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. U kobiet gwałtowny spadek metabolizmu obserwuje się w okresie przekwitania, natomiast u mężczyzn proces ten przebiega mniej gwałtownie.
 • Geny – nasze tempo metabolizmu jest warunkowane też genetycznie. Dlatego mówi się, że „skłonność do tycia” jest dziedziczna. Jednak uwaga! W dużej mierze tendencja do tycia jest przenoszona wraz z upodobaniem do niezdrowego menu i kalorycznych przekąsek.
 • Temperatura – jeśli mamy gorączkę, nasz organizm spala większe ilości kalorii. Naukowcy obliczyli, że zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się aż o 12% wraz ze wzrostem o jeden stopień temperatury ciała.
 • Klimat – mieszkańcy krajów południowych mają szybsze tempo przemiany materii niż przeciętni mieszkańcy chłodniejszych rejonów świata.
 • Skład posiłków – najbardziej podnoszą metabolizm produkty białkowe (bo aż o 20%), tą zasadą tłumaczy się popularność i skuteczność diet białkowych, w tym diety Dukana. Warto jednak wspomnieć, że przestawienie się na samo jedzenie białka nie jest wskazane, bo prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a u niektórych osób może nawet zagrażać życiu. Lepiej zadbać o dostarczanie białka z każdym zjadanym posiłkiem w ciągu dnia.

Najpopularniejsze diety opierające się na liczeniu kalorii i w konsekwencji w perspektywie długofalowej spowalniające metabolizm to: dieta 1000 kalorii, dieta szwedzka 1000 kalorii, dieta 1500 kalorii, itd.

Suplementy diety a przyspieszanie tempa metabolizmu

Tempo przemiany materii można również przyspieszyć poprzez stosowanie dostępnych na rynku suplementów diety. Tak działa na przykład Slimette, która aktywizuje organizm do spalania zbędnych kalorii oraz zapewnia drugi efekt, poprzez dodanie energii, dzięki której jesteśmy w stanie ćwiczyć dłużej i ciężej i przy tym spalać i chudnąć jeszcze szybciej i łatwiej.

2 myśli nt. „Liczysz kalorie? No to przestań!

 • Sewoonx, 3 lipca 2012 o 19:35

  Od ilu lat można stosować Slimette ?

 • Admin, 5 lipca 2012 o 15:18

  Slimette przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, tak więc dolna granica to 18 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge